Informacje duszpasterskie

Niedziela Świętej Rodziny (synodalna) - 26.12.2021r. 


 1. Z kalendarza liturgicznego: jutro – święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty - poświęcenie wina na Mszy św. o 7.00, 8.00, 9.00 i 18.00; we wtorek – świętych Młodzianków, męcz.

 2. W ramach tegorocznej wizyty duszpasterskiej – „kolędy” zapraszamy rodziny i osoby samotne na nabożeństwo i adorację o 17.30 oraz na Mszę św. o 18.00, sprawowaną w intencji parafian z wyznaczonego rejonu. W najbliższe dni prosimy mieszkańców:
  - poniedziałek – z ulic: Widok, Sądecka, Gródek Wójtowski, Dąbrowskiego, Czyżewicza, Węgierska, Nad Babicą, Uzbornia, Sienkiewicza, Fischera i Krasińskiego;
  - wtorek – z ulic: Kurów, Olszynowa, Wińskiej, Dubielice i Grabiny, Bujaka, Frycza i Korty;
  - czwartek – z ulic: Chodenicka, Kręta i Karosek, Popka, Karasia i Lipie, Pobiedacza, Furdzika, Szewczyka, Wilczyńskiego, Dreścika, Brzozowa, Volkmara i Lotników Polskich, Wodociągowa, Mjr. Bacy i Targowa, Trinitatis, Wąwóz i Tischnera.

  Prosimy zabrać wodę do poświęcenia, a po Mszy św. odebrać przy wyjściu z zakrystii pamiątkowy obrazek z modlitwą błogosławieństwa domu i mieszkańców oraz zaproszenie (wraz z programem) na Parafialne Misje Święte. Możliwa jest wizyta kapłana w domu lub mieszkaniu – na indywidualne zgłoszenie.

 3. W piątek ostatni dzień 2021 roku. Nabożeństwo na zakończenie roku z okolicznościowym kazaniem dwukrotnie: o godz. 9.00 Msza św., a o 17.30 uroczyste Nieszpory (na zakończenie których odśpiewamy suplikacje) i Msza św. Zapraszamy też do Bazyliki na Mszę św. o północy. Kancelaria parafialna nieczynna.

 4. Ponieważ w ostatnim dniu 2021 roku przypada piątek, dlatego w związku z tą okolicznością, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego wszystkim osobom przebywającym
  na terenie Diecezji Tarnowskiej bp tarnowski Andrzej Jeż udziela dyspensy od pokarmów mięsnych i charakteru pokutnego tego dnia. Wszystkich korzystających z dyspensy zachęca do odmówienia modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz do podjęcia, zgodnie z własnym wyborem, dzieł miłosierdzia lub ofiarowania jałmużny.

 5. W sobotę – 1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Jest to święto obowiązkowe; to także I. sobota miesiąca. Msze św. w Bazylice i kościele szkolnym jak w niedziele.

 6. W sobotę – nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi z racji I. soboty miesiąca: o godz. 8.30 różaniec, o 9.00. Msza św., a po niej dalsza część nabożeństwa.

 7. Za tydzień zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy św. o godz. 7.30.

 8. Natomiast po Mszy św. o godz. 14.30 w przyszłą niedzielę koncert kolęd w wykonaniu chóru „Pueri Cantores Sancti Nicolai”.

 9. W tym tygodniu spowiedź św. tylko w czasie Mszy św. i nabożeństw.

 10. Już dzisiaj zapraszamy do udziału 6 stycznia w Orszaku Trzech Króli, który rozpocznie się po Mszy św. w kościele szkolnym, wyjątkowo odprawionej pół godziny później, czyli o godz. 11.30.

 11. Niebawem Nowy Rok dlatego szczególnie zachęcamy do nabywania kalendarzy parafialnych z praktycznymi informacjami dotyczącymi duszpasterstwa.

 12. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w sprzątaniu i dekorowaniu naszej Bazyliki i placu na Święta Bożego Narodzenia. Bardzo dziękujemy rodzicom klas trzecich
  ze Szkoły Podstawowej Nr 1 za przygotowanie szopki na placu sanktuaryjnym.

 13. Bóg zapłać za ofiary składane w kancelarii, za wpłaty na konto i poprzez system „przelewy 24”. Składka za tydzień przeznaczona na ubezpieczenie wszystkich obiektów parafialnych.

 14. Odmówmy wspólnie modlitwę za Synod.

Wszystkim Parafianom życzymy radosnej świątecznej niedzieli i błogosławionego tygodnia!