Ołtarz św. Józefa
Ołtarz św. Józefa znajduje się od strony nawy głównej na pierwszym z filarów południowej części Bazyliki. W centrum ołtarza są tu obrazy (jeden za drugim, wyliczone od obserwatora w głąb ołtarza):
• św. Stanisława Kostki (obraz umieszczono na zasłonie obrazu św. Józefa, zasłona pochodzi z przełomu XVIII/XIX w.);
• św. Józefa z Dzieciątkiem, z nałożoną metalową sukienką, srebrną i pozłacaną.
• Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Poniżej, na tabernakulum, znajduje się mały obraz św. Michała Archanioła w ażurowej rokokowej ramie (nie ma go na fotografii). W górnej kondygnacji widzimy obraz św. Barbary. Po bokach ołtarza stoją św. Piotr i św. Paweł, figury wykonano przed rokiem 1786.
A oto jeszcze parę informacji zaczerpniętych z podsumowania prac konserwatorskich prowadzonych przez Urszulę i Pawła Putowskich w latach 2015–2017:
„Ołtarz św. Józefa powstał w 1773 roku w warsztacie Piotra Korneckiego, autora większości ołtarzy w naszej Bazylice. Według źródeł św. Józefowi oddawano cześć w bocheńskiej świątyni jeszcze przed 1730 rokiem, wtedy w miejscu obecnego ołtarza stał obiekt wcześniejszy, w kolorze czarnym. Z niego też prawdopodobnie pochodzi obraz św. Barbary, zachowany w zwieńczeniu. Ten niepozorny na pierwszy rzut oka, niewielki ołtarz posiada aż pięć obrazów, dwie figury św. Piotra i Pawła, dwie rzeźby aniołków w zwieńczeniu oraz dwie główki aniołków umieszczone na łuku ramy obrazu św. Barbary”.
„Oprócz przedstawienia św. Józefa, wykonanego prawdopodobnie przez samego mistrza Korneckiego, oraz wspomnianego już obrazu z pierwotnego ołtarza, w dolnej części obiektu, według daty na odwrocie od 1769 r. ulokowany jest obraz św. Michała Archanioła, patrona Galicji. Obrazy, które nie są widoczne na co dzień, to pięknie malowany obraz św. Stanisława Kostki [...] oraz wierna kopia ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy”.
„Wszystkie obrazy ołtarzowe, tj. św. Stanisława Kostki, św. Józefa, św. Barbary, św. Michała Archanioła oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy [...], namalowane zostały na płótnie, poza ostatnim z wymienionych, który jest na desce”.
„Obraz św. Józefa i obraz św. Stanisława Kostki to obrazy zasuwne, które mogą być na zmianę lub jednocześnie podnoszone. To właśnie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy ulokowana jest najgłębiej w ołtarzu”. Posiada ona „opieczętowaną na odwrociu obrazu wypisaną po łacinie adnotację, według której ikona jest bezpośrednią kopią oryginału z Rzymu. Posiada numer 1589 i została wykonana w 1893 roku. W czasie propagowania tej ikony wykonano 2000 identycznie opieczętowanych kopii i rozesłano na cały świat. Nasza parafia jest właścicielem jednej z nich”.
Na podstawie:
Ks. Stanisław Wójtowicz, Kościół parafialny w Bochni, s. 38.
Teofil Wojciechowski, Kościelne dzieje Bochni 1772-1985, s. 146-148.
Urszula i Paweł Putowscy, Podsumowanie prac konserwatorskich przy ołtarzu bocznym św. Józefa.„Zwiastun Maryi” 2018, nr 1-2 (237), s. 9-11.