Sanktuarium Bochnia

Parafia pw. św. Mikołaja w Bochni

Plac św. Kingi 9, 32-700 Bochnia,  tel.: 14 612 34 17
E-mail:  → kancelaria_mikolaj@poczta.onet.pl

Kancelaria parafialna urzęduje od poniedziałku do piątku: 900–1100 i 1700–1800,
a w soboty: 900–1100.
Narzeczeni przyjmowani są w każdy piątek (oprócz pierwszego piątku miesiąca) od godz. 1600.

Więcej danych kontaktowych
Porządek nabożeństw
Intencje Mszy Świętych na tydzień

       

    

  

2018-02-18 – Informacje duszpasterskie

I Niedziela Wielkiego Postu – 18.02.2018

Z kalendarza liturgicznego:
- W czwartek – święto Katedry św. Piotra.

Witamy serdecznie w naszej parafii diakona Krzysztofa Pacha, który przeżywał będzie u nas przez najbliższe tygodnie swoją praktykę diakońską. Życzymy mu błogosławionego pobytu i obfitych owoców czasu spędzonego w naszej parafialnej wspólnocie.

W okresie rozpoczętego Wielkiego Postu pamiętajmy o uczestnictwie w nabożeństwie Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. Gorzkie Żale – w każdą niedzielę o godz. 15.00 i 17.00. Droga Krzyżowa – codziennie (oprócz środy) o godz. 17.30. Natomiast w piątek: dla dorosłych o godz. 8.30 i 17.30, dla dzieci o godz. 16.30 oraz dla młodzieży w Kościele Szkolnym o godz. 19.15.

Za tydzień rozpoczną się Rekolekcje Parafialne. Poprowadzi je ks. prałat Artur Ważny z Tarnowa. W przyszłą niedzielę program nabożeństw będzie bez zmian, tylko dodatkowo zapraszamy młodzież na godz. 20.30 na adorację Najśw. Sakramentu połączoną z modlitwą uwielbienia. Program na pozostałe dni znajdziemy w „Zwiastunie Maryi”, gablocie ogł. i na → stronie internetowej. Już dzisiaj prosimy, aby posłużyć osobom starszym oraz chorym i przywieźć je na specjalne nabożeństwo w przyszły poniedziałek na godz. 9.00.

Dzisiaj w Kościele Szkolnym o godz. 12.30 Msza św. dla osób niewidomych i niedowidzących.

We wtorek po wieczornej Mszy św. zapraszamy na adorację z modlitwą o uzdrowienie.

Również we wtorek spotkanie Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” w Bochni. Rozpocznie się Mszą św. w Bazylice o godz. 18.00, a kontynuowane będzie w sali na plebanii.

W środę zapraszamy na wieczór modlitwy uwielbienia „Strumienie wody żywej” w Kościele Szkolnym o godz. 19.00. Temat modlitwy i konferencji: „Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!”. W programie jest również modlitwa wstawiennicza.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Z tej racji odbędzie się zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.

Ojciec Święty Franciszek wezwał cały Kościół, aby 23 lutego br. (piątek) był dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Demokratycznej Republice Konga i w Południowym Sudanie. Włączymy się w to dzieło przez post i Drogę Krzyżową celebrowaną w tej intencji.

W dniu 16 lutego br. minęła 10. rocznica święceń biskupich ks. bpa Wiesława Lechowicza, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej i Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Polecajmy w modlitwie osobę i dzieła bpa Wiesława.

Zachęcamy do wzięcia udziału w 4. bocheńskiej edycji „Kursu Alpha”, która rozpocznie się 12 marca w Auli św. Mikołaja. Informacje w internecie na profilu → „Alpha Bochnia”.

W czasie ferii zimowych Msze św. w Kościele Szkolnym będą w niedziele tylko o godz. 8.00; w Bazylice nie ma w dni powszednie Mszy św. o godz. 9.00. Dyżury spowiedzi w Bazylice będą w tym okresie do godz. 12.00 i w czasie wieczornych nabożeństw.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni zaprasza do zapisu – do 2 marca – dzieci z obwodu szkolnego do klasy I. W dniach 5–23 marca będzie prowadzona rekrutacja dla dzieci spoza obwodu i dla oddziałów przedszkolnych. Zapisy – z sekretariacie szkoły w godzinach 7.30–15.00.

Dziękujemy za pomoc w sprzątaniu Bazyliki oraz za złożoną ofiarę. Do sprzątania w sobotę na godz. 10.00 prosimy parafian z ul. św. Leonarda, blok 69, kl. II.

«Bóg zapłać» za ofiary przeznaczone na dalsze prace konserwatorskie w naszej Bazylice. Ofiarę zbiorową złożyła 23. Róża Matek i 13. Róża Ojców.

Za tydzień, w ostatnią niedzielę lutego, składka – jak to wcześniej zaplanowaliśmy – na ogrzewanie obydwu naszych świątyń. Natomiast w przyszłą środę, na zakończenie rekolekcji, będzie można złożyć ofiary przeznaczone na organizację rekolekcji oraz jako nasza wdzięczność dla rekolekcjonisty.

Na koniec dzielimy się wielką radością: parafia nasza uzyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację na remont fasady Bazyliki oraz osuszanie wnętrza świątyni. Na remont fasady przyznano nam 300 tys. zł (kosztorys opiewa na 750 tys. zł) i na osuszanie 40 tys. zł (cały koszt to 90 tys. zł). Na te dwa projekty Miasto Bochnia przewidziało wsparcie w wysokości 200 tys. zł. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowywali wnioski oraz podjęli decyzję; dziękujemy włodarzom królewsko-górniczego Miasta Bochni. Jak wynika z wyliczeń, potrzebny będzie niemały wkład własny, ale jesteśmy przekonani, że nasza ofiarność pozwoli zrealizować te niezbędne dla Bazyliki prace.

© Parafia św. Mikołaja w Bochni 2016