Sanktuarium Bochnia

Parafia pw. św. Mikołaja w Bochni

Plac św. Kingi 9, 32-700 Bochnia,  tel.: 14 612 34 17
E-mail:  → kancelaria_mikolaj@poczta.onet.pl

Kancelaria parafialna urzęduje od poniedziałku do piątku: 900–1100 i 1700–1800,
a w soboty: 900–1100.
Narzeczeni przyjmowani są w każdy piątek (oprócz pierwszego piątku miesiąca) od godz. 1600.

Więcej danych kontaktowych
Porządek nabożeństw
Intencje Mszy Świętych na tydzień

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe
na stronie internetowej Parafii pw. św. Mikołaja w Bochni
umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą, lub umieszczone są na podstawie prawa.

  

2018-02-18 – Informacje duszpasterskie (I Niedziela Wielkiego Postu)

I Niedziela Wielkiego Postu – 18.02.2018

Z kalendarza liturgicznego:
- W czwartek – święto Katedry św. Piotra.

Witamy serdecznie w naszej parafii diakona Krzysztofa Pacha, który przeżywał będzie u nas przez najbliższe tygodnie swoją praktykę diakońską. Życzymy mu błogosławionego pobytu i obfitych owoców czasu spędzonego w naszej parafialnej wspólnocie.

W okresie rozpoczętego Wielkiego Postu pamiętajmy o uczestnictwie w nabożeństwie Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. Gorzkie Żale – w każdą niedzielę o godz. 15.00 i 17.00. Droga Krzyżowa – codziennie (oprócz środy) o godz. 17.30. Natomiast w piątek: dla dorosłych o godz. 8.30 i 17.30, dla dzieci o godz. 16.30 oraz dla młodzieży w Kościele Szkolnym o godz. 19.15.

Za tydzień rozpoczną się Rekolekcje Parafialne. Poprowadzi je ks. prałat Artur Ważny z Tarnowa. W przyszłą niedzielę program nabożeństw będzie bez zmian, tylko dodatkowo zapraszamy młodzież na godz. 20.30 na adorację Najśw. Sakramentu połączoną z modlitwą uwielbienia. Program na pozostałe dni znajdziemy w „Zwiastunie Maryi”, gablocie ogł. i na → stronie internetowej. Już dzisiaj prosimy, aby posłużyć osobom starszym oraz chorym i przywieźć je na specjalne nabożeństwo w przyszły poniedziałek na godz. 9.00.

Dzisiaj w Kościele Szkolnym o godz. 12.30 Msza św. dla osób niewidomych i niedowidzących.

We wtorek po wieczornej Mszy św. zapraszamy na adorację z modlitwą o uzdrowienie.

Również we wtorek spotkanie Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” w Bochni. Rozpocznie się Mszą św. w Bazylice o godz. 18.00, a kontynuowane będzie w sali na plebanii.

W środę zapraszamy na wieczór modlitwy uwielbienia „Strumienie wody żywej” w Kościele Szkolnym o godz. 19.00. Temat modlitwy i konferencji: „Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!”. W programie jest również modlitwa wstawiennicza.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Z tej racji odbędzie się zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.

Ojciec Święty Franciszek wezwał cały Kościół, aby 23 lutego br. (piątek) był dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Demokratycznej Republice Konga i w Południowym Sudanie. Włączymy się w to dzieło przez post i Drogę Krzyżową celebrowaną w tej intencji.

W dniu 16 lutego br. minęła 10. rocznica święceń biskupich ks. bpa Wiesława Lechowicza, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej i Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Polecajmy w modlitwie osobę i dzieła bpa Wiesława.

Zachęcamy do wzięcia udziału w 4. bocheńskiej edycji „Kursu Alpha”, która rozpocznie się 12 marca w Auli św. Mikołaja. Informacje w internecie na profilu → „Alpha Bochnia”.

W czasie ferii zimowych Msze św. w Kościele Szkolnym będą w niedziele tylko o godz. 8.00; w Bazylice nie ma w dni powszednie Mszy św. o godz. 9.00. Dyżury spowiedzi w Bazylice będą w tym okresie do godz. 12.00 i w czasie wieczornych nabożeństw.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni zaprasza do zapisu – do 2 marca – dzieci z obwodu szkolnego do klasy I. W dniach 5–23 marca będzie prowadzona rekrutacja dla dzieci spoza obwodu i dla oddziałów przedszkolnych. Zapisy – z sekretariacie szkoły w godzinach 7.30–15.00.

Dziękujemy za pomoc w sprzątaniu Bazyliki oraz za złożoną ofiarę. Do sprzątania w sobotę na godz. 10.00 prosimy parafian z ul. św. Leonarda, blok 69, kl. II.

«Bóg zapłać» za ofiary przeznaczone na dalsze prace konserwatorskie w naszej Bazylice. Ofiarę zbiorową złożyła 23. Róża Matek i 13. Róża Ojców.

Za tydzień, w ostatnią niedzielę lutego, składka – jak to wcześniej zaplanowaliśmy – na ogrzewanie obydwu naszych świątyń. Natomiast w przyszłą środę, na zakończenie rekolekcji, będzie można złożyć ofiary przeznaczone na organizację rekolekcji oraz jako nasza wdzięczność dla rekolekcjonisty.

Na koniec dzielimy się wielką radością: parafia nasza uzyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację na remont fasady Bazyliki oraz osuszanie wnętrza świątyni. Na remont fasady przyznano nam 300 tys. zł (kosztorys opiewa na 750 tys. zł) i na osuszanie 40 tys. zł (cały koszt to 90 tys. zł). Na te dwa projekty Miasto Bochnia przewidziało wsparcie w wysokości 200 tys. zł. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowywali wnioski oraz podjęli decyzję; dziękujemy włodarzom królewsko-górniczego Miasta Bochni. Jak wynika z wyliczeń, potrzebny będzie niemały wkład własny, ale jesteśmy przekonani, że nasza ofiarność pozwoli zrealizować te niezbędne dla Bazyliki prace.

© Parafia św. Mikołaja w Bochni 2016