Sanktuarium Bochnia

E-mail:  → kancelaria_mikolaj@poczta.onet.pl

Kancelaria parafialna urzęduje od poniedziałku do piątku: 900–1100 i 1700–1800,
a w soboty: 900–1100.
Narzeczeni przyjmowani są w każdy piątek (oprócz pierwszego piątku miesiąca) od godz. 1600.

Więcej danych kontaktowych
Porządek nabożeństw
Intencje Mszy Świętych na tydzień

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe
na stronie internetowej Parafii pw. św. Mikołaja w Bochni
umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą, lub umieszczone są na podstawie prawa.

foto2 ludzie przed bazyliką Parafia św. Mikołaja należy do najstarszych wspólnot para­fial­nych na terenie ziemi bocheńskiej. Jej początki sięgają aż XIII w. Bocheńską parafię fundowała księżna Grzymisława przed 1253 r. W 1663 r. bp Mikołaj Oborski wyniósł bocheńskie probostwo do godności prepozytury.

Dlaczego za opiekuna kościoła w Bochni wybrano św. Mi­ko­łaja?

Ks. Bolesław Kumor w artykule „Powstanie i rozwój sieci pa­ra­fial­nej w Małopolsce Południowej do końca XVI w.” twierdzi, iż patrocinium św. Mikołaja zostało spopula­ry­zo­wa­ne przede wszy­st­kim przez włoskich kupców, których w Bochni nie brakowało, bo przecież miasto znajdowało się przy ważnym w wiekach średnich trakcie handlowym. Pierwszy kościółek drew­nia­ny, o którym wia­do­mo, wzniesiono w połowie XIII w. z polecenia księżnej Grzy­mi­sławy, matki Bolesława Wstydliwego. Miał on słu­żyć górnikom.

Natomiast kościół murowany na miejscu drew­nia­ne­go ufundowała żona księcia krakowskiego, św. Kinga, w 1253 r. Prawdopodobnie było to związane z nadaniem Bochni praw miejskich.

Tak początki naszej parafii i kościoła opisuje
w swojej książce „Parafie Ziemi Bocheńskiej”
Łucja Piątkowska